Na komolyra fordítva a szót, itt a verselemzés közkívánatra. Láttam mekkora sikere volt a novellaelemzésnek, és ennek nagyon örülök!
Mielőtt belekezdenénk:
- Szedjünk össze minden tudást amit a költőről tudunk ( ha vizsgán vagyunk és ismeretlen a szerző, akkor sajnos ezzel a segítséggel nem élhetünk)
Ez azért jó, mert ha ismerjük a szerzőt, akkor van valami fogalmunk a stílusáról, így könnyebben megy az elemzés.
- Nézzük meg a keletkezés évét, így ha elég jó vagyunk történelemből, akkor ez segíteni fog nekünk, a körülmények tudatában, a vers képi eszközeit könnyebben tudjuk értelmezni.
Elemzés lépésről lépésre:
- Az összes vers líra (műnem) azon belül különböző műfajú lehet (pl. himnusz). Ezeket még az elején határozzuk meg, próbáljuk behatárolni irodalmilag a verset..
- Nézzük meg, hogy milyen a vers hangulata, és a hangneme. Lehet patetikus (himnusz) vagy tárgyilagos stb, de ha ismerjük a korstílust az is segít, mert minden kornak van jellemző műfaja.
- Fejtsük meg a versritmusát. Időmértékes-e vagy éppen ütemhangsúlyos-e a vers. Sajnos szerintem ez a legnehezebb, ha viszont felolvassuk hangosan a verset (illetve a költő, és az adott kor, kultúra segíthet) akkor könnyebben megtudjuk állapítani a verselést.
- Nézzük meg, hogy a versszakok hogyan viszonyulnak egymáshoz. Van e kerete a versnek, vagy esetleg a vers egyik része ellentétben áll a többivel, vagy valamilyen párhuzamot vélünk felfedezni. Minden versben keressünk intertextualitásra (amikor egy korábbi műre utalunk) példákat.
- Nézzük a keletkezését, és döntsük el, mi a korstílus, és annak jegyeit is értelmezzük.
-Elemezzük a verset versszakonként. Keressünk alakzatokat, költői képeket. Próbáljuk meg ezeket értelmezni, hétköznapi nyelvre lefordítani.
Az lépéseket, betartva fokozatosan menjünk végig a versszakokon, és tömör szövegben fogalmazzuk meg, amit értelmezni tudtunk.
Ne feledjük, ez csak egy sablon, a különböző elemzéseket különböző módon kell. Máshogy kell összehasonlító elemzést, és máshogy kell, ha valamilyen téma alapján kell elemzeni. Ne feledjük a kérdéseket, és a témaköröket, amiket megadnak a vizsgán ne hagyjuk ki! Sőt, a többi csak rizsa, mindig a szűkítés szerint írjunk elemzést!