Hogyan elemezznk verset
Na komolyra fordtva a szt, itt a verselemzs kzkvnatra. Lttam mekkora sikere volt a novellaelemzsnek, s ennek nagyon rlk!
Mieltt belekezdennk:
- Szedjnk ssze minden tudst amit a kltrl tudunk ( ha vizsgn vagyunk s ismeretlen a szerz, akkor sajnos ezzel a segtsggel nem lhetnk)
Ez azrt j, mert ha ismerjk a szerzt, akkor van valami fogalmunk a stlusrl, gy knnyebben megy az elemzs.
- Nzzk meg a keletkezs vt, gy ha elg j vagyunk trtnelembl, akkor ez segteni fog neknk, a krlmnyek tudatban, a vers kpi eszkzeit knnyebben tudjuk rtelmezni.
Elemzs lpsrl lpsre:
- Az sszes vers lra (mnem) azon bell klnbz mfaj lehet (pl. himnusz). Ezeket mg az elejn hatrozzuk meg, prbljuk behatrolni irodalmilag a verset..
- Nzzk meg, hogy milyen a vers hangulata, s a hangneme. Lehet patetikus (himnusz) vagy trgyilagos stb, de ha ismerjk a korstlust az is segt, mert minden kornak van jellemz mfaja.
- Fejtsk meg a versritmust. Idmrtkes-e vagy ppen temhangslyos-e a vers. Sajnos szerintem ez a legnehezebb, ha viszont felolvassuk hangosan a verset (illetve a klt, s az adott kor, kultra segthet) akkor knnyebben megtudjuk llaptani a verselst.
- Nzzk meg, hogy a versszakok hogyan viszonyulnak egymshoz. Van e kerete a versnek, vagy esetleg a vers egyik rsze ellenttben ll a tbbivel, vagy valamilyen prhuzamot vlnk felfedezni. Minden versben keressnk intertextualitsra (amikor egy korbbi mre utalunk) pldkat.
- Nzzk a keletkezst, s dntsk el, mi a korstlus, s annak jegyeit is rtelmezzk.
-Elemezzk a verset versszakonknt. Keressnk alakzatokat, klti kpeket. Prbljuk meg ezeket rtelmezni, htkznapi nyelvre lefordtani.
Az lpseket, betartva fokozatosan menjnk vgig a versszakokon, s tmr szvegben fogalmazzuk meg, amit rtelmezni tudtunk.
Ne feledjk, ez csak egy sablon, a klnbz elemzseket klnbz mdon kell. Mshogy kell sszehasonlt elemzst, s mshogy kell, ha valamilyen tma alapjn kell elemzeni. Ne feledjk a krdseket, s a tmakrket, amiket megadnak a vizsgn ne hagyjuk ki! St, a tbbi csak rizsa, mindig a szkts szerint rjunk elemzst!

|