Újabb tanulási tippek hogyan jegyzeteljünk és hogyan írjunk tételt
Láttam, hogy a legnagyobb sikere a tanulási tippemnek volt. Így gondoltam újra írok erről pár sort. És ha már itt tartunk megemlíteném, hogy történelemből dicséretes 5ös lett a szóbelim.:D
Hogyan jegyzeteljünk:
Fontos, hogy megfelelően tudjunk jegyzetelni, hisz így már íráskor rögzül a tananyag egy része. A jegyzet lényege, hogy rövid legyen és tömör. Csak főbb szempontokat tartalmazza, amelyeket szóban (illetve ha esszé a feladat írásban) fejtünk ki. Használjunk gondolat jeleket, számokat és pontokat. Ezek majd megkönnyítik az értelmezést.
Extra tipp!
Ismét elő a színekkel!
Emelj, húzz alá, karikázz be! Mindegy, a lényeg, hogy feltűnjön.
Írjunk tételt:
A tétel lényege, hogy leírjuk, hogy mit fogunk szóban elmondani. Ezek a tételek, legyenek hosszúak, és témakifejtőek. Ha elkezdjük a tétel írást elöszpőr gyűjtsük össze a "hozzávalókat". Vegyünk elő minden a témához kapcsolódó, könyvet, az órai jegyzeteinek és számítógépet. Ha minden megvan kezdjük az elemzésükkel. Olvassunk el minden cikket, amit a témában találunk, majd ezek segítségével alkossunk önállón szöveget. Míg ezeket legépeljük, vagy kézzel leírjuk, és elolvassuk a forrásokat, garantáltan megtanuljuk.
Extra tipp:
Minden témakörben, tantárgyban van valami meghatározó könyv amely legális puskaként használható. Ezeket elemezzük a tételek írásakor, tanulásakor. Ilyen például az atlasz történelemből, társadalomismeretből és irodalomból is (művészetek és kultúra térképek) függvénytábla matekhoz, kémiához és fizikához, a helyesírási szótár nyelvtanhoz (és közvetetten a többi tantárgyhoz) szótárak a nyelvekhez. Ha ezeket a könyveket ismerjük, a vizsgán, érettségin rutinból tudjuk használni, az megkönnyíti a dolgunkat.
|