Sziasztok rég írtam már valami értelmeset tudom. De egyszerűen nagyon sok mindennel kell foglalkoznom még itt van ez a két hét, addig meg muszáj javítanom azon amin tudok.
De addig is, amíg (remélhetőleg még ma...) nem hozok egy értelmes tanulási tippet, addig egy kis véleménynyilvánítás a tovább tanulás fontosságairól.
Miért is kell tovább tanulni?
Mindenki hallja, még ha nem is néz híradót, hogy az embereknek nincs munkája. Nincsenek megfelelő szakemberek, kevés az orvos, a tanár és a kétkezi munkások. Ez sajnos tényleg így van, de ez nem csak Magyarországra igaz. A legtöbb Nyugati (plusz Ausztrália) országra igaz, hogy kevés a munkaerő. (Sajnos ehhez még hozzá jön, hogy Magyarországon még munkalehetőség sincs...) Így hát kijelenthetjük, hogy önmagunkért, és a megálmodott életért tanuljunk tovább!
Itthon vagy külföldön?
Gondolom sokan gondolkodtak már ezen, hogy hol is kéne letelepedni, munkát vállalni. Sokan inkább külföldben gondolkodnak, egyesek az Unióban, mások pedig távolabb vidékeken, mint például Amerika (még ma is él az amerikai álom). Teljesen mindegy hogy hol szeretnénk munkát vállalni, a lényeg, az, hogy teljesítsünk minden feltételt. Az első a megfelelő szakképesítés. Az EU-ban elegendő az OKJ-s (azaz felsőfokú végzettség), míg Amerikában, Ausztráliában, Kanadában, és a nem európai országokban, sajnos majdnem kötelező a diploma (természetesen ez a vízum követelményektől függ!).
Ezután jön a megfelelő nyelvvizsga. Ha munkavállalói vízummal szeretnél külföldre utazni, illetve letelepedni, akkor nagyon magas szintű nyelvtudásra lesz szükséged.
Szakmai gyakorlat!
Nagyon, de nagyon fontos! Ne feledjük, manapság semmilyen munkát nem lehet kapni (szinte!), ha nincs munkatapasztalatunk. Ez igaz sőt sokkal inkább igaz a külföldi munkavállalásra. Sajnos a legtöbb országban vízum követelmény az x idejű munkatapasztalat. Ez lehet itthon is, de legjobb ha több országban keresgélünk itt az EU-ban, így különböző országoknak a referencia leveleit is csatolhatjuk a vízum követelésünkhöz.
De mit is tanuljunk?
Manapság rengeteg olyan szakma van, amely globális szinten hiányszakma, de minden egyes országnak megvan a maga kis hiányszakma listája. Ha már nagyjából tudjuk, melyik országban szeretnénk élni, vagy legalábbis hosszabb ideig munkát vállalni, akkor ismerkedjünk meg az ottani munkalehetőségekkel. Ha esetleg még semmilyen ötletünk sincsen továbbtanulási téren, akkor ezek a listák segíthetnek nekünk a döntésben.