Kötelezőolvasmányok elemzése
Sokszor előfordul, hogy a hihetetlen hosszú kötelező olvasmányok olvasása közben legszívesebben elaludnánk. Gyakran vissza kell lapozni, mert nem értjük, hogy miről is olvasunk. Ennek oka, hogy nem figyelünk oda arra amit éppen olvasunk, ezért nem is értjük, hogy valójában miről szól a mű.
Mit tehetünk ez ellen?
A legegyszerűbb megoldás. Ne olvassuk, hallgassuk! Ma már az összes kötelezőnek a hangoskönyvét megtaláljuk az interneten, amiket letöltve könnyedén meghallgathatjuk, hogy miről is szól a mű. Így sokkal könnyebben oda tudunk figyelni.
Ha meghallgattuk vagy elolvastuk a művet, nézzük meg filmben!
Természetesen a film nem helyettesíti a könyvet, de az is segíthet az olvasmány értelmezésében, hisz kapunk egy kész "elméletet", ahogy a rendező és a forgatókönyvíró gondolja a könyv mondanivalóját.
Olvassunk elemzéseket!
Minél több elemzést olvasunk a könyvhöz, annál sokrétűbb képet kapunk, az író által elképzelt világ, és a valóvilág kapcsolatáról. És nem utolsó sorban segít fejleszteni a képességeinket, hogy mi is könnyedén meg tudjunk írni egy hasonló elemzést.
Készítsünk olvasónaplót!
Természetesen, ha nem megy keressünk rá az interneten, de lehetőleg ne szóról szóra írjuk ki ugyanazt, hanem fogalmazzuk át, így saját képességeink is fejlődnek. Olvasónapló készítése: Gyűjtsünk össze minden infot, amit tudunk a könyvről, annak megjelenéséről, az adott korstílusról, és dolgozzuk ki az olvasónaplót.
|
Jaj de jó, hogy nekem már nem kell ilyenekkel szenvedtem. Most már "csak" a 200 oldalas tankönyvek a kötelező olvasmányok számomra. Bár, ha választani lehetne, akkor inkább az Egri csillagok ezerszer, mint egyszer egy tankönyv. Igaz, az Egri csillagokat se olvastam ki :D
Hát igen én is inkább még kiélvezem ezekez az időket, ameddig még csak a kötelezők miatt szenvedek, habár nekünk egy évben átlagban kilenc szokott lenni.:D